Renginiai

Žemės dienos proga Kaune – menininkės A. Kišonaitės sukurta instaliacija

By  | 

Menininkės A. Kišonaitės sukurta instaliacija Choras

Pusė tonos atliekų – būtent tiek jų vidutiniškai kasmet sugeneruoja vienas žmogus. Siekiant atkreipti dėmesį į vis augantį vartojimą, Žemės dienos proga Kaune įsikūrė instaliacija „Choras“, ją apžiūrėti galima adresu Studentų g. 50. Atliekų ir aplinkos tvarkymo bendrovės „Ekonovus“ iniciatyva gimęs meno kūrinys KTU studentų miestelyje bus eksponuojamas visą Žemės mėnesį, iki balandžio 22 d.

Europos Sąjungos klimato stebėsenos tarnyba pranešė, kad 2023-ieji buvo šilčiausi metai istorijoje, temperatūra beveik peržengė kritinę ribą – 1,5 laipsnio Celsijaus palyginti su 19 amžiaus pabaiga, kasmet pasaulyje sugeneruojama daugiau kaip 2 milijardai tonų atliekų, iš kurių – beveik pusė maisto atliekos – ir tai tik keli rodikliai akcentuojantys beprotiškais tempais augantį vartojimą ir jo daromą poveikį aplinkai.

„Kasmet surenkamų atliekų kiekiai auga. Dalį į mišrių atliekų konteinerius patenkančio turinio dar galima perdirbti ar prikelti antram gyvenimui, todėl Žemės dienos proga norisi priminti, kad kiekvienas mes paliekame pėdsaką, tačiau tik nuo mūsų sprendimų priklausys, koks ryškus jis bus. Atliekų rūšiavimas yra labai svarbus, tačiau pradėti visgi reikėtų nuo atsakingo vartojimo, būtent Žemės diena yra puiki proga tai prisiminti ir peržvelgti savo įpročius“, – sako instaliaciją iniciavusios bendrovės „Ekonovus“ komunikacijos vadovė Vilma Balčiauskaitė.

Menininkės A. Kišonaitės sukurta instaliacija vaizduoja „Chorą“, kuris, paspaudus specialų mygtuką, atlieka lietuvių liaudies sutartinę primenantį kūrinį, raginantį Žemės dienos proga skirti daugiau dėmesio atsakingam vartojimui. Instaliacijos autorė pasakoja, kad savo darbais visuomet stengiasi ne pamokslauti, o skleisti pozityvią žinutę, pasitelkti žaismingumą ir estetiką.

Nors instaliacija buvo kuriama iš atliekų, A. Kišonaitė rūpinosi, kad galutinis vaizdas būtų  malonus akiai. Menininkė pripažįsta, kad konstravimo etapas nebuvo toks paprastas, kaip gali atrodyti. „Kiekviena medžiaga turi savo charakteristiką, todėl turi būti jungiama skirtingomis technikomis, tarkim, vienos limpa, kitas reikia susukti. Man šis eksperimentavimo etapas yra smagus, jautiesi atradėju, kai pavyksta išgauti norimą rezultatą. Džiaugiuosi, kad žiemą sostinėje eksponuojant šią instaliaciją sulaukėme daugybės pozityvių reakcijų, matėme, kad ji traukia įvairaus amžiaus praeivius“, – pasakoja ji.

Instaliacijai panaudotos ir antram gyvenimui prikeltos atliekos yra surinktos iš aštuonių „Ekonovus“ rūšiavimo centrų. Kūriniui pasitelkti plastiko bakeliai, PET buteliai, metalo skardinės bei stiklo buteliukai. Drabužiai „choristams“ sukurti iš didmaišių.

Planuojama, kad vėliau instaliacija „Choras“ bus eksponuojama kituose miestuose. Praėjusių metų pabaigoje žinią apie atsakingą vartojimą ji skleidė sostinės gyventojams ir svečiams.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.